Akcje stałe 

Akcje zrealizowane

  • Pierwsza Szansa
  • Jestem Aniołem Opiekunem
  • Otwórz drzwi do Marzeń
  • Wrzuć na bus
  • Zaproś do stołu i zostań Posilnym Bohaterem

O programie dla małoletnich i młodych mam

Małoletnie i młode kobiety w ciąży trafiają do Domu Samotnej Matki coraz częściej. Małoletnie dziewczyny zostają one skierowane na mocy postanowienia sądu, głównie z domów dziecka. Młode matki są jedną z najbardziej rokujących grup Podopiecznych w Domu i mają największe szanse na usamodzielnienie się i zbudowanie dobrego domu dla swoich dzieci. Jednak ich sytuacja jest inna niż pozostałych mieszkanek Domu i wymagają one bardzo dużego wsparcia i pomocy w rozwoju wielu umiejętności. Młode mamy stanowią ogromne wyzwanie dla Domu, któremu staramy się jak najlepiej sprostać, dlatego chcemy stworzyć program pomocy dla małoletnich i młodych dziewczyn w ciąży i z dziećmi. 

 

Czego potrzebują najbardziej młode mamy?

  • Wsparcia w zakupie wyprawek dla siebie i dziecka. Dlaczego? Zdecydowana większość mam to wychowanki domów dziecka, otrzymują one kieszonkowe w wysokości 10-50 zł. Z uwagi na to, że w imieniu małoletniej matki o świadczenia dla niej i dziecka może ubiegać się opiekun prawny całość przedsięwzięcia może trwać nawet kilka miesięcy. Dziewczyny przez pewien czas zostają bez pieniędzy i bez możliwości zakupu leków czy wyprawek do szpitala.
  • Wsparcia emocjonalnego w postaci grupy wsparcia. Dlaczego? Młode dziewczyny, które trafiają do Domu Samotnej Matki zostały wielokrotnie odrzucone, borykają się z wieloma problemami, w rozwiązaniu których może pomóc grupa wsparcia. Najlepiej potrafią wesprzeć siebie kobiety pod okiem kompetentnego prowadzącego.
  • Wsparcia instrumentalnego i informacyjnego. Dlaczego? Dziewczyny trafiają do nas z legitymacją szkolną i książeczką ciąży. Same są dziećmi, dlatego nie wiedzą jak opiekować się dzieckiem i trudno wymagać od nich wszystkiego na raz. Brakuje im również wiedzy z podstawowych umiejętności życiowych: planowania, sprzątania, gotowania, zarządzania budżetem. Pomimo tego, ze zaszły w ciążę, często nie mają też wiedzy związanej z edukacją seksualna. Z jednej strony są dziećmi z drugiej system traktuje je często jak dorosłe, a brak im wiedzy o świadczeniach socjalnych czy obawiają się tego, że dziecko może zostać im bez powodu zabrane. Dzięki uzyskaniu wiedzy i umiejętności mogą poprawić swoje życie.
  • Wsparcia w połączeniu macierzyństwa z ukończeniem edukacji. Dlaczego? Małoletnie mamy, które znalazły się w Domu Samotnej Matki chcą kontynuować naukę. Jednak nie mogą z uwagi na to, że nie ma kto zająć się ich dziećmi podczas pobytu w szkole. Dom Samotnej Matki nie ma wystarczającej ilości personelu, a one same często nie mają rodziny albo nie mogą liczyć na jej pomoc.

 

Co udało się zrobić?

Podczas I (2018 r.) i II edycji (2019 r.) udało się zakupić wyprawki dla dzieci i mam, zorganizować wyjazdy - Trening w Terenie, grupy wsparcia, opiekę dla dzieci podczas spotkań i szkoleń dla mam, warsztaty wsparcia instrumentalnego i informacyjnego, z następującymi modułami:

  1. Rodzina - role członków i komunikacja 
  2. Edukacja seksualna
  3. Kompetencje opiekuńczo-wychowawcze
  4. Prawo
  5. Umiejętności życiowe
  6. Edukacja i perspektywy zawodowe

      Kampania Jestem "Aniołem-Opiekunem" wiązała się z bardzo ważnym dla nas jubileuszem. W roku 2017 obchodziliśmy bowiem: 100-lecie urodzin Profesora Włodzimierza Fijałkowskiego, członka Papieskiej Akademii „Pro Vita” oraz twórcy polskiego modelu Szkoły Rodzenia, który przez lata związany był z naszą instytucją. Szkoła Rodzicielstwa im. Włodzimierza Fijałkowskiego działa w Centrum Służby Rodzinie od 18 lat.

      Fundacji Służby Rodzinie "Nadzieja" w szczególny sposób na sercu leży dobro małżeństw oraz samotnych kobiet, które spodziewają się dziecka, dlatego nasza szkoła jest otwarta i bezpłatna dla wszystkich. Specjaliści z zakresu medycyny, położnictwa, rehabilitacji ruchowej, fizjoterapeuci, dietetycy i pedagodzy przygotowują naszych Podopiecznych do porodu i pełnienia ról rodzicielskich. Troszczymy się o to, żeby już w okresie ciąży uczyć rodziców, nie tylko tego jak przetrwać poród, ale też jak dbać o noworodka i komunikować się z nim językiem miłości. Z zebranych w tej akcji pieniędzy wyremontowaliśmy Szkołę Rodzenia.

„Otwórz drzwi do Marzeń” to kampania, w której zebraliśmy fundusze na rzecz dzieci z naszej świetlicy środowiskowej. Pieniądze zostały przeznaczone na tygodniowy obóz językowy oraz zatrudnienie nauczyciela angielskiego, który poprowadzi w świetlicy zajęcia dodatkowe.

Obóz to nie tylko nauka języka angielskiego! Celem wyjazdu było również kształtowanie umiejętności społecznych, tak aby Dzieci były aktywne, odważne, świadome swojej wartości i nie bały się marzyć, a przede wszystkim realizować swoich pragnień w przyszłości.

     Praca w Domu Samotnej Matki i Fundacji bardzo często wiąże się z wyjazdami samochodem. Potrzebny jest do tego bus, którym możemy zrobić zakupy, zawieźć chore dziecko do szpitala, odebrać mamę i noworodka po porodzie, odebrać darowiznę czy pomóc w przeprowadzce Podopiecznej, której dało się usamodzielnić.  Strupek - leciwy i wysłużony bus Domu Samotnej Matki ze względów bezpieczeństwa nie mógł już spełniać swojej roli. Postanowiliśmy zaapelować do naszych Darczyńców o pomoc w zakupie nowszego samochodu, który w Domu jest niezbędny. Sprawa zakupu busa stała się dla nas priorytetem. Akcja "Wrzuć na bus" prowadzona pod medialnym patronatem Radia Plus znalazła zrozumienie wśród ludzi dobrej woli, którzy wsparli to dzieło. 

Oto efekt Waszego wsparcia:

     Akcja miała na celu zebranie pieniędzy na zakup specjalnego pieca, który jest w stanie przygotowywać posiłki jednocześnie dla kilkudziesięciu osób. Piec był niezbędny w kuchni mieszczącej się w Kompleksie Żywieniowym i służy mamom i ich pociechom z Domu Samotnej Matki. Dzięki zaangażowaniu 340 certyfikowanych Posilnych Bohaterów - udało się zebrać całość wymaganej sumy i zakupić - tak potrzebny dla naszych Podopiecznych - piec. Posilni Bohaterowie to ludzie, których moc opiera się nie na mięśniach, ale przede wszystkim na dobrym sercu, którym chcą się dzielić. 

 

Oto efekt Waszego wsparcia:

  


Partnerzy