Dzieci z sierocińców w Ukrainie - Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny - Archidiecezjalny ośrodek adopcyjny 

Dzieci z sierocińców w Ukrainie

Adopcja dzieci z Ukrainy
Widzimy, jak trudna sytuacja na Ukrainie otwiera serca wielu osób do pomocy. ❤️
Dzwonią telefony, przychodzą maile z pytaniami o możliwość przysposobienia ukraińskich dzieci,
które przyjeżdżają z ukraińskich sierocińców.
 
➡️ Chcemy więc wyjaśnić kilka kwestii:

 

Nie ma obecnie możliwości adopcji dzieci z Ukrainy.

1. Dzieci z ukraińskich placówek przyjechały do Polski ze względów bezpieczeństwa i gdy tylko będzie to możliwe wrócą do swojego kraju.
2. Żeby dziecko mogło być adoptowane musi być sierotą lub jego rodzice muszą być pozbawieni władzy rodzicielskiej. Nie wiemy, jaka jest sytuacja ukraińskich dzieci przyjeżdzających do Polski.
3. Żeby adoptować dziecko z innego kraju – kraje te muszą mieć podpisane odpowiednie umowy. Umowa między Polską a Ukrainą zakłada, że adoptowanie dziecka przez polską rodzinę jest możliwe tylko za zgodą strony Ukraińskiej. Obecnie to niemożliwe. Wcześniej tez było bardzo trudne. Wiemy to bo od kilku miesięcy próbujemy przeprowadzić taką adopcję małego dziecka pozostawionego przez mamę biologiczną w szpitalu. Prawo rodzinne Ukrainy bardzo chroni swoich obywateli i sama decyzja matki o zrzeczeniu się dziecka (oddaniu do adopcji) jest niewystarczająca. Służby pomocowe mają obowiązek szukać środowiska zastępczego dla dziecka przede wszystkim wśród bliskich i obywateli Ukrainy.
4. Obecna wojenna sytuacja sprawia, że powyższe działania są niemożliwe, ale też nie powoduje automatycznie, że dla dobra dzieci rezygnuje się z obowiązujących przepisów. Być może sytuacja wojenna wymusi w przyszłości inne rozwiązania… ale dziś tego nie wiemy. Dodatkowo - w 1995 roku Wysoki Komisarz ds. Uchodźców przy ONZ wydał dokument zabraniający przeprowadzania adopcji dzieci z krajów objętych wojną.
5. W Polsce około 1000 polskich dzieci czeka na rodziców adopcyjnych. Tylko w zeszłym roku ośrodki adopcyjne poszukiwały rodziców przez centralna bazę (WBD) dla przeszło 500 dzieci. Tylko w naszym ośrodku około 20ro dzieci czeka na rodziców. Jeśli myślisz o pomocy dziecku – są polskie dzieci, które mogą być adoptowane.
6. Bez względu na to czy chodzi o dziecko polskie czy ukraińskie pomyśl o swojej motywacji do adopcji. Wzruszenie, litość mogą być impulsem do działania, ale nie wystarczą do odpowiedzialnej opieki nad dzieckiem po traumach, przemocy, zaniedbaniach czy chorych. Potrzebna jest otwartość i gotowość na duże zmiany.
7. Żeby adoptować dziecko – trzeba przejść procedurę adopcyjną ???? Zapraszamy więc osoby, które na poważnie myślą o adopcji, do kontaktu z ośrodkiem adopcyjnym.
Rodzina zastępcza dla dziecka z Ukrainy
Opiekun tymczasowy dla dziecka z Ukrainy
Trauma i inne psychologiczne problemy dzieci

Partnerzy

Alerta
Sempre
ZWIK
IT Auditor
Marlena Piotrowska
Pastuszko
ROSSMANN
Kancelaria Prawno-Podatkowa Gardens Tax & Legal
PGE
Golden Rose
Monnari
Lionelo
Delia
Freshmail
Menno
PITAX.pl
Procter & Gamble Company
Pallottinum
Wydawnictwo M
Literatura
Ministerstwo Książki
Święty Paweł
Kino Charlie
CK Akrybia
H. Skrzydlewska