Dlaczego jesteśmy „bogatsi” dzięki naszym Wolontariuszom? – o wartości Wolontariusza, nie tylko materialnej :)

« wróć

 04.12.2020, Fundacja Służby Rodzinie "Nadzieja"

 

 

Dlaczego jesteśmy „bogatsi” dzięki naszym Wolontariuszom?

– o wartości Wolontariusza, nie tylko materialnej


Wolontariusz jest osobą absolutnie wyjątkową, ponieważ poświęca to,  co ma najcenniejszego – swój czas - aby pomagać innym. A czas jest zasobem nieodnawialnym. Wolontariusz nie czerpie żadnych materialnych korzyści ze swojej pracy, ale odpowiednio zarządzany i inspirowany otrzymuje naprawdę wiele: poczucie sensu, satysfakcję, motywację, a także świadomość, że robi wiele dobrego.

 

Wolontariusz to prawdziwy skarb dla organizacji. Im organizacja wolontariatu lepiej funkcjonuje, tym większe bogactwo fundacji czy stowarzyszeń. Jednak trzeba być świadomym, że należy włożyć wiele pracy, wysiłku i cierpliwości, aby system wolontaryjny działał sprawnie i z zadowoleniem dla obojga stron. Jest to zatem inwestycja, która przy konsekwentnym działaniu nie może się nie zwrócić

1. Ambasador

Przede wszystkim mamy Ambasadorów naszej organizacji. I to nie takich, którym płacimy czy którzy mają powierzchowną wiedzę o nas, bo akurat tak się złożyło, że są naszymi Ambasadorami… A takich, którzy są prawdziwie zainteresowani naszą działalnością, sami do nas przyszli, znają nas bardzo dobrze, znają nasze mocne strony i niedociągnięcia, wiedzą co kuleje, ale mimo to są z nami. Wiedzą, że warto. Wierzą w to co my wierzymy, utożsamiają się z naszą misją i wartościami. Są żywą reklamą tego, że można nam zaufać i że robimy wartościowe rzeczy. Mówią o nas dobre rzeczy w swoim otoczeniu, dzięki czemu więcej osób o nas wie i chce pomóc. Wolontariusze potwierdzają swoje słowa postawą i bezinteresownym działaniem.

Wartość: nie do oszacowania/bezcenna

 

 

2. Doradca

Każdy z Wolontariuszy jest kimś, kto ma określoną wiedzę i umiejętności. Ma takie życiowe doświadczenie, których nam może brakować. Jest specjalistą w swojej dziedzinie. Tylko trzeba ją odkryć. Może jest studentem medycyny i pomoże zabezpieczyć marsz nordic walking, może jest księgową, która udzieli porady w problematycznej kwestii, a może jest pracownicą poczty, która usprawni proces wysyłki listów do Darczyńców. Możliwości są naprawdę nieograniczone. Wolontariusze to osoby, które znają się na rzeczach, na których w organizacji możemy się nie znać. Jeżeli tylko będziemy rozmawiać z Wolontariuszami, pytać kiedy czegoś nie wiemy, to pomogą. Jeżeli będziemy ich ograniczać do rzeczy, które mamy w naszej głowie, nigdy nie wykorzystamy ich pełnego potencjału.

Wartość: nie do oszacowania/bezcenna

 

 

3. Motywator/ Ratownik

Praca w organizacjach pozarządowych nie jest łatwa. Wielokrotnie chcąc zmienić świat na lepsze walimy głową w mur i ze zdziwieniem stwierdzamy, że „dzięki temu” mamy tylko ból głowy. Pomaganie innym to duże wyzwanie, a problemy, które piętrzą się przed organizacją potrafią czasem zwalić z nóg… Ale na te nogi postawi Cię znów Wolontariusz, który ma przecież niezachwianą wiarę w możliwości naszej fundacji, bo przecież wystarczy poszukać innej drogi… W momentach, w których jedziesz już na oparach swojej wiary, on niewątpliwie da Ci zastrzyk nowej motywacji i przypomni dlaczego to robisz i dlaczego warto Jest impulsem do działania

Wartość: nie do oszacowania/bezcenna

 

 

4. Nauczyciel

Wolontariusz to osoba, która może się dużo nauczyć w organizacji, przechodzi przecież szkolenia, które są czasem bardzo specjalistyczne. Zbiera cenne doświadczenie. W praktyce Wolontariusz uczy również organizację… Uczy cierpliwości, bo przecież organizacja wolontariatu zajmuje czas, wolontariat nigdy sam się nie zrobi. Uczy pokory, bo nie zawsze to, co robisz okazuje się dobrym rozwiązaniem i trzeba szukać nowego, a czasem nawet przeprosić za błąd. Uczy szacunku do czyjegoś czasu, bo przecież Wolontariusz poświęca go ze swojego prywatnego zasobu. Uczy szacunku do odmiennej opinii, która czasem może różnić się od naszej, ale jest tak samo ważna. Uczy wreszcie zrozumienia dla innych i ich sytuacji.

Wartość: nie do oszacowania/bezcenna

 

 

5. Najlepszy pracownik

Wolontariusz, który działa w dobrze zorganizowanej fundacji może być naszym najlepszym „pracownikiem”. Nie czuje presji, bo przecież nie możesz od niego wymagać, możesz go jedynie prosić o pomoc. A to wpływa na zdumiewające efekty, bo daje z siebie tak wiele, że czasem nas to zaskakuje. Poświęca tak wiele czasu, żeby osiągnąć to, co wspólnie zaplanowaliście. I nigdy nie powie, że są to prace poniżej jego umiejętności. Wykonuje swoje zadania rzetelnie i sumiennie, zawsze można na niego liczyć. Pracuje, nie dlatego, że ktoś mu płaci, ale dlatego, że wierzy w to co robi. Często może mieć nawet większe poczucie misji niż niejeden pracownik.

Wartość: nie do oszacowania/bezcenna

 

 

6. Audytor

Wolontariusz jest także Twoim audytorem Skoro w organizacji jest wolontariat to masz dużą odpowiedzialność. Odpowiedzialność względem Wolontariuszy i za to, co robisz. A jak robisz coś mylnie czy nieudolnie Wolontariusz to wychwyci. Zauważy także, że w fundacji być może mniej się dzieje albo coś się pogorszyło, powie to i oceni. Nie będzie nam z tą oceną być może dobrze, może będzie nam wręcz wstyd, ale jest ona potrzebna, aby dostrzec pewne rzeczy i je naprawić.

Wartość: nie do oszacowania/bezcenna

 

 

7. Baza organizacyjna

Funkcjonowanie wielu organizacji pozarządowych w Polsce nie byłoby możliwe bez pracy Wolontariuszy. Organizacji zwyczajnie nie stać na zatrudnianie nowych osób. Bez Wolontariuszy nie zorganizowalibyśmy wielu dużych wydarzeń jak konferencje, koncerty, biegi, które wymagają mnóstwa przygotowań i różnorodnej pracy, ale też mniejszych inicjatyw np. szkoleń dla potrzebujących osób, gdzie potrzebna jest opieka nad dziećmi. W te inicjatywy zaangażowana jest cała ekipa ludzi. Wolontariusze są zapleczem organizacyjnym wielu projektów, a czasami są nawet ich inicjatorami.

Wartość: nie do oszacowania/bezcenna

 

 

8. Sztab dowodzenia

Wolontariat stanowi swoistą komórkę w organizacji i rządzi się trochę innymi prawami niż cała organizacja. Wolontariusze mają swoją misję i zrobią wszystko, żeby ją wykonać, i to jak najlepiej Razem z koordynatorem wolontariatu obmyślają czasem strategię działania, wprowadzają usprawnienia, zgłaszają pomysły, stają się samowystarczalni dla swojego projektu. Kiedy nie ma koordynatora, bo się rozchorował albo jest na urlopie, nic się nie dzieje. Wszystkie zaplanowane rzeczy się odbywają, może nawet sprawniej, żeby udowodnić, że jak kapitana nie ma to wszystkie ręce na pokład

Wartość: nie do oszacowania/bezcenna

 

 

9. Skarbnica pomysłów

Wolontariusze to istna skarbnica pomysłów, z której można czerpać pełnymi garściami w odpowiednich momentach. Mogą się one przyczynić do dobrych zmian, rozwoju organizacji, a czasem nawet przeformułować nasze myślenie. Wolontariusze są częścią fundacji i bardzo dobrze ją znają, dlatego ich pomysły są zazwyczaj trafne. Mają dużo chęci, chcą poświęcić swój czas i realizować wymyślone przez siebie inicjatywy, dlatego jeżeli jest to tylko możliwe, należy im to umożliwić.

 Wartość: nie do oszacowania/bezcenna

 

 

10. Przyjaciel

Z Wolontariuszami dzielimy wiele chwil. Tych pełnych emocji, kiedy dzieje się wiele ekscytujących wydarzeń, kiedy osiągamy sukcesy, pokonujemy kolejne bariery. Chwil, które są trochę smutniejsze, bo akurat jest gorszy dzień. A także tych spokojnych, zwykłych, które potrafią być najbardziej wartościowe, kiedy pijemy herbatę i rozmawiamy, żartujemy, milczymy. Podczas tych wszystkich chwil zżywamy się ze sobą, stajemy się sobie bliscy. Wolontariusz może stać się Twoim przyjacielem, także poza organizacją.

Wartość: nie do oszacowania/bezcenna

 

 

Inspiracją do powstania tego tekstu stali się  Wolontariusze Fundacji Służby Rodzinie „Nadzieja”, a zawarte w nim przemyślenia są zbiorem doświadczeń współpracy z tak niesamowitymi ludźmi. Jest to dla nas zaszczyt i ogromna przyjemność, że jesteście razem z nami. W tym miejscu dziękujemy za to, że jesteśmy bogatsi dzięki Wam i składamy wszystkim Wolontariuszom najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Wolontariusza.

 

K a r o l i n a   F e d er

Koordynator wolontariatu

w Fundacji Służby Rodzinie "Nadzieja" z 5-letnim doświadczeniem (certyfikowana przez Regionalne Centrum Wolontariatu Centerko w Łodzi);
jej Wolontariusze otrzymali nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepszy projekt „Od Przytulanki do przytulania”
w ramach inicjatywy „Senior wolontariusz - lider zmian społecznych”;
w przeszłości aktywna Wolontariuszka, zaangażowana na różnych płaszczyznach.

 

 


 

 

 

 

Jeśli masz jakieś pytania do autora tekstu,

pisz śmiało: feder@csr.org.pl :)

 

 

 

 

 

 Jeśli uważasz, że nasza działalność jest cenna, możesz nas wesprzeć swoją darowizną:


 

 


Partnerzy