Pierwsza Szansa - II edycja

Pierwsza Szansa - program pomocy dla małoletnich i młodych mam z Domu Samotnej Matki

 • O programie
 • Czego najbardziej potrzebują młode mamy?
 • I edycja

Małoletnie i młode kobiety w ciąży trafiają do Domu Samotnej Matki coraz częściej. Zostają one skierowane na mocy postanowienia sądu, głównie z domów dziecka. Młode matki są jedną z najbardziej rokujących grup Podopiecznych w Domu i mają największe szanse na usamodzielnienie się i zbudowanie dobrego domu dla swoich dzieci. Jednak ich sytuacja jest inna niż pozostałych mieszkanek Domu i wymagają one bardzo dużego wsparcia i pomocy w rozwoju wielu umiejętności. Młode mamy stanowią ogromne wyzwanie dla Domu, któremu staramy się jak najlepiej sprostać, dlatego chcemy stworzyć program pomocy dla małoletnich i młodych dziewczyn w ciąży i z dziećmi. 

 • Wsparcia w zakupie wyprawek dla siebie i dziecka. Dlaczego? Zdecydowana większość mam to wychowanki domów dziecka, otrzymują one kieszonkowe w wysokości 10-50 zł. Z uwagi na to, że w imieniu małoletniej matki o świadczenia dla niej i dziecka może ubiegać się opiekun prawny całość przedsięwzięcia może trwać nawet kilka miesięcy. Dziewczyny przez pewien czas zostają bez pieniędzy i bez możliwości zakupu leków czy wyprawek do szpitala.
 • Wsparcia emocjonalnego w postaci grupy wsparcia. Dlaczego? Młode dziewczyny, które trafiają do Domu Samotnej Matki zostały wielokrotnie odrzucone, borykają się z wieloma problemami, w rozwiązaniu których może pomóc grupa wsparcia. Najlepiej potrafią wesprzeć siebie kobiety pod okiem kompetentnego prowadzącego.
 • Wsparcia instrumentalnego i informacyjnego. Dlaczego? Dziewczyny trafiają do nas z legitymacją szkolną i książeczką ciąży. Same są dziećmi, dlatego nie wiedzą jak opiekować się dzieckiem i trudno wymagać od nich wszystkiego na raz. Brakuje im również wiedzy z podstawowych umiejętności życiowych: planowania, sprzątania, gotowania, zarządzania budżetem. Pomimo tego, ze zaszły w ciążę, często nie mają też wiedzy związanej z edukacją seksualna. Z jednej strony są dziećmi z drugiej system traktuje je często jak dorosłe, a brak im wiedzy o świadczeniach socjalnych czy obawiają się tego, że dziecko może zostać im bez powodu zabrane. Dzięki uzyskaniu wiedzy i umiejętności mogą poprawić swoje życie.
 • Wsparcia w połączeniu macierzyństwa z ukończeniem edukacji. Dlaczego? Małoletnie mamy, które znalazły się w Domu Samotnej Matki chcą kontynuować naukę. Jednak nie mogą z uwagi na to, że nie ma kto zająć się ich dziećmi podczas pobytu w szkole. Dom Samotnej Matki nie ma wystarczającej ilości personelu, a one same często nie mają rodziny albo nie mogą liczyć na jej pomoc. 

Podczas I edycji udało się zakupić wyprawki dla dzieci i mam, zorganizować wyjazdu - Trening w Terenie, grupę wsparcia, opiekę dla dzieci podczas spotkań i szkoleń dla mam, warsztaty wsparcia instrumentalnego i informacyjnego, z następującymi modułami:

 1. Rodzina - role członków i komunikacja 
 2. Edukacja seksualna
 3. Kompetencje opiekuńczo-wychowawcze
 4. Prawo
 5. Umiejętności życiowe
 6. Edukacja i perspektywy zawodowe

Partnerzy