Pierwsza Szansa - zakończona

Małoletnie i młode kobiety w ciąży trafiają do Domu Samotnej Matki coraz częściej. Zostają one skierowane na mocy postanowienia sądu, głównie z domów dziecka. Młode matki są jedną z najbardziej rokujących grup Podopiecznych w Domu i mają największe szanse na usamodzielnienie się i zbudowanie dobrego domu dla swoich dzieci. Jednak ich sytuacja jest inna niż pozostałych mieszkanek Domu i wymagają one bardzo dużego wsparcia i pomocy w rozwoju wielu umiejętności. Młode mamy stanowią ogromne wyzwanie dla Domu, któremu staramy się jak najlepiej sprostać, dlatego chcemy stworzyć program pomocy dla małoletnich i młodych dziewczyn w ciąży i z dziećmi. 

Czego najbardziej potrzebują młode mamy?

 

  1. Wsparcia w zakupie wyprawek dla siebie i dziecka. Dlaczego? Zdecydowana większość mam to wychowanki domów dziecka, otrzymują one kieszonkowe w wysokości 10-50 zł. Z uwagi na to, że w imieniu małoletniej matki o świadczenia dla niej i dziecka może ubiegać się opiekun prawny całość przedsięwzięcia może trwać nawet kilka miesięcy. Dziewczyny przez pewien czas zostają bez pieniędzy i bez możliwości zakupu leków czy wyprawek do szpitala.
  2. Wsparcia emocjonalnego w postaci grupy wsparcia. Dlaczego? Młode dziewczyny, które trafiają do Domu Samotnej Matki zostały wielokrotnie odrzucone, borykają się z wieloma problemami, w rozwiązaniu których może pomóc grupa wsparcia. Najlepiej potrafią wesprzeć siebie kobiety pod okiem kompetentnego prowadzącego.
  3. Wsparcia instrumentalnego i informacyjnego. Dlaczego? Dziewczyny trafiają do nas z legitymacją szkolną i książeczką ciąży. Same są dziećmi, dlatego nie wiedzą jak opiekować się dzieckiem i trudno wymagać od nich wszystkiego na raz. Brakuje im również wiedzy z podstawowych umiejętności życiowych: planowania, sprzątania, gotowania, zarządzania budżetem. Pomimo tego, ze zaszły w ciążę, często nie mają też wiedzy związanej z edukacją seksualna. Z jednej strony są dziećmi z drugiej system traktuje je często jak dorosłe, a brak im wiedzy o świadczeniach socjalnych czy obawiają się tego, że dziecko może zostać im bez powodu zabrane. Dzięki uzyskaniu wiedzy i umiejętności mogą poprawić swoje życie.
  4. Wsparcia w połączeniu macierzyństwa z ukończeniem edukacji. Dlaczego? Małoletnie mamy, które znalazły się w Domu Samotnej Matki chcą kontynuować naukę. Jednak nie mogą z uwagi na to, że nie ma kto zająć się ich dziećmi podczas pobytu w szkole. Dom Samotnej Matki nie ma wystarczającej ilości personelu, a one same często nie mają rodziny albo nie mogą liczyć na jej pomoc. 

Co możemy zrobić?

 

Zorganizować program pomocy "Pierwsza Szansa" obejmujący zakup wyprawek dla dzieci i mam; zorganizowanie Klubu Malucha; wyjazdu - Trening w Tereniegrupy wsparcia; warsztatów wsparcia instrumentalnego i informacyjnego, moduły:

  1. Rodzina - role członków i komunikacja 
  2. Edukacja seksualna
  3. Kompetencje opiekuńczo-wychowawcze
  4. Prawo
  5. Umiejętności życiowe
  6. Edukacja i perspektywy zawodowe

Jak Ty możesz pomóc?

 

Koszt zorganizowania programu wsparcia to 41 tys. zł. Możesz wesprzeć młode Podopieczne Domu Samotnej Matki wpłacając Darowiznę poprzez kliknięcie w wybrany rodzaj wsparcia:

 

artykuły szkolne/warsztatowe - 50 zł
1 godzina warsztatów - 100 zł
wyprawka dla noworodka - 300 zł
indeks samodzielnej mamy - 500 zł (pakiet warsztatów)

Partnerzy