Świetlica Środowiskowa M.Łodzi Niegniewni

  • Dla kogo?
  • Co robimy?
  • O czym nie możemy zapomnieć?
  • Kadra
  • Galeria
  • Kontakt/godziny otwarcia

Świetlica „M.Łodzi Niegniewni” (dla 30 dzieci w wieku 6-15 lat), prowadzi działalność od lipca 2016 roku.  

Swoje działanie świetlica kieruje do dzieci, których rodziny znalazły się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.

Szczegółowe informacje i wymogi formalne dot. zapisania dziecka na świetlicę znajdują się tutaj:

https://www.csr.org.pl/projekty/csr-swietlica-srodowiskowa-m-lodzi-niegniewni-rozszerzenie-i-kontynuacja-sprawdzonych-dzialan

W ramach działalności świetlicy rozwijane są następujące kompetencje kluczowe dzieci:

 

1) porozumiewanie się w języku ojczystym

2) kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne

3) umiejętność uczenia się

4) kompetencje społeczne i obywatelskie

5) świadomość i ekspresja kulturalna

Nie ograniczamy się jednak do w/w kompetencji, ale w miarę możliwości skupiamy się także na pracy w tych obszarach, w

których dane dziecko najbardziej potrzebuje wsparcia.

 

Świetlica zapewnia przebywającym w niej dzieciom m.in.:

 

- pomoc w odrabianiu lekcji,

- organizację czasu wolnego (koła zainteresowań),

- zajęcia indywidualne wyrównujące braki edukacyjne,

- zajęcia sportowe,

- wyjścia do kina/teatru/innych miejsc kultury i rozrywki (przynajmniej raz w miesiącu),

- codzienny ciepły posiłek,

- spotkania z okazji Wigilii, Mikołajek, Wielkanocy, Dnia Dziecka itp.,

- w ramach naszych możliwości, wyjazdy wakacyjne,

- indywidualną opiekę psychologa.

 

Korzystanie ze wszystkich form wsparcia przewidzianych w świetlicy jest całkowicie bezpłatne.

1. Stałym punktem programowym naszej działalności stał się występ dzieci podczas spotkania opłatkowego w Centrum Służby Rodzinie z udziałem Księdza Arcybiskupa, Metropolity Łódzkiego. Jak co roku, rozpoczynamy je My - przedstawiając Jasełka.

 

2. Prowadzimy w ramach swoich działań program "Kibicuje po łódzku". Program ma za zadanie pokazanie dzieciom różnych dyscyplin sportowych a także nauczenie ich kulturalnego dopingu. 

https://www.facebook.com/kibicuje.po.lodzku/

 

3. Od 2016 r. co roku organizujemy Łódzki Turniej Piłkarski Świetlic Środowiskowych. Turniej na stałe wpisał się do kalendarza istotnych wydarzeń naszej świetlicy.

Zapraszamy! Odwiedź nas na fb: https://www.facebook.com/mlodzi.niegniewni/

 

4. Działalność świetlicy do końca 2020 r. dofinansowana jest ze środków EFS oraz budżetu Miasta Łodzi. Dziękujemy za wsparcie i okazane nam zaufanie. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj:

https://www.csr.org.pl/projekty/csr-swietlica-srodowiskowa-m-lodzi-niegniewni-rozszerzenie-i-kontynuacja-sprawdzonych-dzialan

Magdalena Głydziak - wychowawca

Zainteresowana problemami społecznymi ukończyła pracę socjalną na Uniwersytecie Łódzkim oraz kryminologię na Uniwersytecie Gdańskim. Jest zwolenniczką idei „pracy u podstaw” oraz edukacji holistycznej opartej na zabawie. Stara się rozbudzić w dzieciakach głód wiedzy - pokazuje, jaką frajdą może być poznawanie świata i jakie możliwości im on oferuje. Miłośniczka ciekawostek historycznych i geograficznych. Jest także strażniczką poprawnej polszczyzny, fanką muzyki rockowej, literatury fantastycznej i handmade’u (niechętnie rozstaje się z tekturą, miarką i klejem na gorąco).

 

„Świetlica kojarzy mi się z poszukiwaniem tego, co w nas najlepsze. Każdy z nas ma swoje drobne pasje i jest mistrzem w innej dziedzinie. Świetlica daje nam możliwość rozwijania zdolności, których czasem nie dostrzega nikt "z zewnątrz". M. Łodzi Niegniewni to także synonim "drugiej szansy". Akceptujemy fakt, że każdy może popełnić błąd, ale staramy się przezwyciężać te drobne potknięcia, uczyć się od siebie nawzajem i lojalnie wspierać.”

Karolina Opałka-Rygalska - wychowawca

Z wykształcenia i zamiłowania psycholog. Wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie Łódzkim. To osoba, która ciągle się rozwija i pogłębia swoją wiedzę w dziedzinie psychologii, by lepiej zrozumieć mechanizmy działania oraz poznawać nowe metody pracy z dziećmi.

 

Obecnie słuchaczka studiów podyplomowych Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka na warszawskiej APS. Swoją wiedzę psychologiczną wykorzystuje podczas tworzenia zajęć dla dzieci, w których stara się ich zaciekawić funkcjonowaniem mózgu, odczuwaniem emocji i ich wyrażaniem. Uwielbia wycinać, kleić i tworzyć na komputerze karty pracy. Porządek i dobre zorganizowanie to jej drugie imię, nie bez powodu nazywana jest na naszej świetlicy Tabelką. Stara się uczyć nasze dzieci systematyczności i ładu. Poza rozwijaniem zawodowych pasji ma na swoim koncie masę prywatnych zainteresowań. Kocha góry i piesze wędrówki. W wolnych chwilach jeździ na rowerze oraz pochłania niezliczone liczby książek (psychologicznych ale nie tylko ????). Jest też miłośniczką nietypowych zwierzaków. Jakich? Jej domowym zwierzęciem jest jeż o imieniu Diego.

 

Świetlica kojarzy jej się z azylem, do której, pomimo wielu problemów i trudności, można przyjść, poczuć się bezpiecznie oraz stworzyć wyjątkowe relacje z niezwykłymi ludźmi.

 Angelika Wacławiak – wychowawca

Z wykształcenia jest psychologiem i pedagogiem. Oba kierunki ukończyła na Uniwersytecie Łódzkim, na wydziale Nauk o Wychowaniu.

 

Jej największą pasją jest drugi człowiek, czyli wszystko co związane z ludźmi nie jest jej straszne i obce, dlatego wciąż się rozwija i doskonali. Prywatnie jest miłośniczką sportów na świeżym powietrzu – jeździ na rolkach, snowboardzie i wędruje po górach, które są ukojeniem dla jej ciała i duszy. Uwielbia podróże małe i duże, książki kryminalne, dobrą muzykę, śmieje się, że jest „mistrzem paint’a”, a jej najlepszymi przyjaciółmi na gorsze dni są żelki. W pracy kieruje się podejściem „jak człowiek do człowieka”, ponieważ uważa, ze nie ma ludzi złych i dobrych – każdy rodzi się taki sam, ale to życie pisze lepsze i gorsze scenariusze. Ważne jest, żeby mówić w jednym języku, więc w pracy z dziećmi nie stara się być nauczycielem, raczej partnerem i kumplem.

 

"Świetlica M.Łodzi Niegniewni kojarzy mi się z dobrą zabawą, ciężką nauką ale przede wszystkim z ciepłą atmosferą, zbudowaną na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Staramy się wszyscy, zarówno kadra jak i dzieciaki, tworzyć miejsce pełne rozwoju, pasji, uśmiechu i radości ale nie zapominamy przy tym o obowiązkowości i odpowiedzialności. Staramy się pokazywać dzieciakom świat takim, jaki jest i przygotować je na różne okoliczności dorosłego życia.”

Sandra Czarnecka - psycholog

Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Łódzkim, a następnie szkolenie z terapii behawioralnej, roczne z terapii poznawczo-behawioralnej, a także studium psychologii sądowej. Obecnie jest również w trakcie 4-letniej specjalizacji
z psychoterapii dzieci i młodzieży, stara się wciąż pogłębiać wiedzę i doskonalić umiejętności tak bardzo potrzebne w pracy z dziećmi i ich rodzinami.

Od kilku lat pracuje w poradni zdrowia psychicznego. Zamiłowanie do pracy
z dziećmi odkryła podczas zagranicznego wolontariatu, w trakcie którego opiekowała się dziećmi z autyzmem. W wolnym czasie próbuje realizować marzenia o małych i dużych podróżach oraz trzymać równowagę na rolkach.

 

"Swoją przygodę ze świetlicą środowiskową w roli psychologa zaczęłam w 2016 r., a więc w momencie, gdy placówka stawiała w Łodzi swoje pierwsze kroki. Od początku uczestniczyłam w tworzeniu tego miejsca, obserwując czego najbardziej potrzebują nasze dzieci.Jest to przede wszystkim codzienne wsparcie w radzeniu sobie z trudnościami osobistymi, szkolnymi czy rówieśniczymi, ale również wzmacnianie relacji opartych na wzajemnym szacunku, poczuciu bezpieczeństwa
i zaufania. Uczymy się również zaradności, rozwijamy kreatywność - pomysły
i wyzwania nigdy się nie kończą. Każdy uśmiech daje motywację do dalszej pracy".

Dariusz Sobieryn - kierownik

Magister pedagogiki, który chcąc pogłębiać swoją wiedzę ukończył dodatkowo studia podyplomowe z Organizacji Pomocy Społecznej oraz studium Menedżerskie – Globar Mini MBA, Polsko – Amerykańskie Centrum Zarządzania przy UŁ.

W Centrum Służby Rodzinie pracuje od 2006 r. gdzie prowadził telefon zaufania "Stop Przemocy" dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin.  Dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadził warsztaty "Młodzi Przeciw Przemocy", natomiast przy współpracy ze Strażą Miejską „Punkt Informacyjno- Interwencyjny dla Ofiar i Sprawców Przemocy”. Koordynator i organizator wielu projektów tj. "Poradnictwo Specjalistyczne", "Szczyt w Sprawach Dzieci", "Łódzkie Dni Rodziny", "Tydzień Organizacji Pozarządowych".

Od 2016 roku kierownik i pedagog w świetlicy "M.Łodzi Niegniewni". Zawsze chętny do pomocy, otwarty, z dużym poczuciem humoru. Kiedy trzeba wymagający i konsekwentny. Koordynator różnych przedsięwzięć, współpracujący z wieloma instytucjami w celu realizacji potrzeb dzieci uczęszczających do świetlicy.

 

 

Kontakt

Świetlica Środowiskowa „M.Łodzi Niegniewni” (wejście z boku budynku od strony ronda)

93-162 Łódź, ul. Broniewskiego 1a

tel. 42 682 20 22

https://www.facebook.com/mlodzi.niegniewni/

 

Godziny otwarcia świetlicy od poniedziałku do piątku*: 

1. W roku szkolnym 12.00-18.00

2. W wakacje 10.00-18.00

*Zmiana godzin otwarcia świetlicy ulega w ferie, dlatego pamiętaj o nie zapytać pracownika świetlicy. 

 

 

 


Partnerzy