Świetlica Środowiskowa M.Łodzi Niegniewni

  • Dla kogo?
  • Co robimy?
  • O czym nie możemy zapomnieć?
  • Kadra
  • Galeria
  • Kontakt/godziny otwarcia

Świetlica „M.Łodzi Niegniewni” (dla 30 dzieci w wieku 6-15 lat), prowadzi działalność od lipca 2016 roku.  

Swoje działanie świetlica kieruje do dzieci, których rodziny znalazły się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.

Szczegółowe informacje i wymogi formalne dot. zapisania dziecka na świetlicę znajdują się tutaj:

https://www.csr.org.pl/projekty/csr-swietlica-srodowiskowa-m-lodzi-niegniewni-rozszerzenie-i-kontynuacja-sprawdzonych-dzialan

W ramach działalności świetlicy rozwijane są następujące kompetencje kluczowe dzieci:

 

1) porozumiewanie się w języku ojczystym

2) kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne

3) umiejętność uczenia się

4) kompetencje społeczne i obywatelskie

5) świadomość i ekspresja kulturalna

Nie ograniczamy się jednak do w/w kompetencji, ale w miarę możliwości skupiamy się także na pracy w tych obszarach, w

których dane dziecko najbardziej potrzebuje wsparcia.

 

Świetlica zapewnia przebywającym w niej dzieciom m.in.:

 

- pomoc w odrabianiu lekcji,

- organizację czasu wolnego (koła zainteresowań),

- zajęcia indywidualne wyrównujące braki edukacyjne,

- zajęcia sportowe,

- wyjścia do kina/teatru/innych miejsc kultury i rozrywki (przynajmniej raz w miesiącu),

- codzienny ciepły posiłek,

- spotkania z okazji Wigilii, Mikołajek, Wielkanocy, Dnia Dziecka itp.,

- w ramach naszych możliwości, wyjazdy wakacyjne,

- indywidualną opiekę psychologa.

 

Korzystanie ze wszystkich form wsparcia przewidzianych w świetlicy jest całkowicie bezpłatne.

1. Stałym punktem programowym naszej działalności stał się występ dzieci podczas spotkania opłatkowego w Centrum Służby Rodzinie z udziałem Księdza Arcybiskupa, Metropolity Łódzkiego. Jak co roku, rozpoczynamy je My - przedstawiając Jasełka.

 

2. Prowadzimy w ramach swoich działań program "Kibicuje po łódzku". Program ma za zadanie pokazanie dzieciom różnych dyscyplin sportowych a także nauczenie ich kulturalnego dopingu. 

https://www.facebook.com/kibicuje.po.lodzku/

 

3. Od 2016 r. co roku organizujemy Łódzki Turniej Piłkarski Świetlic Środowiskowych. Turniej na stałe wpisał się do kalendarza istotnych wydarzeń naszej świetlicy.

Zapraszamy! Odwiedź nas na fb: https://www.facebook.com/mlodzi.niegniewni/

 

4. Działalność świetlicy do końca 2020 r. dofinansowana jest ze środków EFS oraz budżetu Miasta Łodzi. Dziękujemy za wsparcie i okazane nam zaufanie. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj:

https://www.csr.org.pl/projekty/csr-swietlica-srodowiskowa-m-lodzi-niegniewni-rozszerzenie-i-kontynuacja-sprawdzonych-dzialan

Magdalena Głydziak - wychowawca

Zainteresowana problemami społecznymi ukończyła pracę socjalną na Uniwersytecie Łódzkim oraz kryminologię na Uniwersytecie Gdańskim. Jest zwolenniczką idei „pracy u podstaw” oraz edukacji holistycznej opartej na zabawie. Stara się rozbudzić w dzieciakach głód wiedzy - pokazuje, jaką frajdą może być poznawanie świata i jakie możliwości im on oferuje. Miłośniczka ciekawostek historycznych i geograficznych. Jest także strażniczką poprawnej polszczyzny, fanką muzyki rockowej, literatury fantastycznej i handmade’u (niechętnie rozstaje się z tekturą, miarką i klejem na gorąco).

 

„Świetlica kojarzy mi się z poszukiwaniem tego, co w nas najlepsze. Każdy z nas ma swoje drobne pasje i jest mistrzem w innej dziedzinie. Świetlica daje nam możliwość rozwijania zdolności, których czasem nie dostrzega nikt "z zewnątrz". M. Łodzi Niegniewni to także synonim "drugiej szansy". Akceptujemy fakt, że każdy może popełnić błąd, ale staramy się przezwyciężać te drobne potknięcia, uczyć się od siebie nawzajem i lojalnie wspierać.”

Karolina Opałka-Rygalska - psycholog

Z wykształcenia psycholog i terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju. To osoba, która stawia na rozwój i pogłębianie swojej wiedzy w dziedzinie psychologii, by lepiej zrozumieć mechanizmy działania oraz poznawać nowe metody pracy z dziećmi.

 

Swoją wiedzę psychologiczną wykorzystuje podczas tworzenia zajęć dla dzieci, w których stara się zaciekawić funkcjonowaniem mózgu, rozpoznawaniem i nazywaniem emocji oraz ich wyrażaniem w sposób akceptowany społecznie. Na świetlicy pomaga dzieciom zrozumieć odczuwane emocje, towarzyszy w poszukiwaniu rozwiązań poradzenia sobie z trudnymi uczuciami i zachowaniami. Jest wielką fanką psychologii bliskości opartej na nawiązywaniu dobrych i satysfakcjonujących relacji z drugim człowiekiem pełnych szacunku i tolerancji dla potrzeb, i uczuć drugiej osoby. Wartości te stara się przekazać wychowankom świetlicy.

 

Prywatnie kocha góry i piesze wędrówki. W wolnych chwilach jeździ na rowerze, pochłania niezliczone liczby książek (psychologiczne, fantasy, historyczne) oraz uwielbia oglądać bajki.

 

„Świetlica kojarzy mi się z azylem, do którego, pomimo wielu problemów i trudności, można przyjść, poczuć się bezpiecznie oraz stworzyć wyjątkowe relacje z niezwykłymi ludźmi. To miejsce wolne od ocen, stereotypów i etykietowania.”

Magdalena Wasiak – wychowawca

Absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Gdańskiego, obecnie studentka psychoterapii Instytutu Psychologii Stosowanej w Warszawie.

Prywatnie fanka zdrowego odżywiania, roweru oraz rękodzieła. Interesuje się kulturami świata, pracą z podświadomością oraz rozwojem osobistym.


Kocha planszówki, wypady do lasu oraz filozoficzne dysputy. W relacjach z dziećmi stara się zachęcić do poznawania siebie, swoich wartości, tradycji oraz kultury. Fanka bycia eko, drobnego majsterkowania oraz wszelkich przejawów samodzielności.

„Świetlica to dla mnie żywa, bezpieczna i kreatywna przestrzeń, w której każdy może poznawać siebie, rozwijać swoje zainteresowania, głęboko odetchnąć od codziennych spraw, a także uczyć się czym jest proste, radosne bycie. To taki mały raj zarówno dla dzieci jak i ludzi tam pracujących :)"

 

Daria Stasiak - wychowawca

Absolwentka pedagogiki w zakresie profilaktyki i animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Łódzkim oraz magister kulturoznawstwa ze specjalnością: twórcze pisanie (również UŁ).

W kręgu jej zainteresowań znajduje się literatura (szczególnie reportażowa, piękna), poprawna polszczyzna, gotowanie (lubi eksperymentować w kuchni, ostatnimi czasy czerpie inspiracje z wegetarianizmu, choć nie tylko gotuje bezmięsne potrawy), gry planszowe i  film (głównie dokumenty, dramaty, thrillery) oraz podróże, te bliższe  i dalsze. Należy do Fundacji Mózg Malina. Wraz z resztą zespołu brała udział w Projekcie Umiejętne kształtowanie pociech – siła matek z Łodzi (był to projekt bezpłatnych warsztatów o kreatointeligencji przeznaczony dla łodzianek, mam lub przyszłych mam). Napisała kilka reportaży o Łodzi, które zawarła w swojej pracy magisterskiej „Złe miasto? Niestereotypowe reportaże o Łodzi w kontekście współczesnych mitów miejskich". Dwa z nich zostały wydane w gazecie społeczno-lokalnej Miasto Ł. Z dziećmi chętnie odrabia lekcje, zwłaszcza język polski, rozwiązuje łamigłówki, gra w gry planszowe i lubi też zwyczajne rozmowy o tym co się u nich dzieje, czym się aktualnie interesują. Ważna jest dla niej uwaga, którą można obdarzyć dziecko.

Świetlica kojarzy jej się ze śmiechem, uśmiechem, odrabianiem lekcji, rozwojem dzieci na różnych płaszczyznach, z planszówkami, zagadkami, wspólnym spędzaniem czasu, ciepłą atmosferą. Ponadto z miejscem, do którego zarówno dzieci, jak i wychowawcy lubią wracać.

Dariusz Sobieryn - kierownik, pedagog

Magister pedagogiki, który chcąc pogłębiać swoją wiedzę ukończył dodatkowo studia podyplomowe z Organizacji Pomocy Społecznej oraz studium Menedżerskie – Globar Mini MBA, Polsko – Amerykańskie Centrum Zarządzania przy UŁ.

W Centrum Służby Rodzinie pracuje od 2006 r. gdzie prowadził telefon zaufania "Stop Przemocy" dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin.  Dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych prowadził warsztaty "Młodzi Przeciw Przemocy", natomiast przy współpracy ze Strażą Miejską „Punkt Informacyjno- Interwencyjny dla Ofiar i Sprawców Przemocy”. Koordynator i organizator wielu projektów tj. "Poradnictwo Specjalistyczne", "Szczyt w Sprawach Dzieci", "Łódzkie Dni Rodziny", "Tydzień Organizacji Pozarządowych".

Od 2016 roku kierownik i pedagog w świetlicy "M.Łodzi Niegniewni". Zawsze chętny do pomocy, otwarty, z dużym poczuciem humoru. Kiedy trzeba wymagający i konsekwentny. Koordynator różnych przedsięwzięć, współpracujący z wieloma instytucjami w celu realizacji potrzeb dzieci uczęszczających do świetlicy.

 

 

Kontakt

Świetlica Środowiskowa „M.Łodzi Niegniewni” (wejście z boku budynku od strony ronda)

93-162 Łódź, ul. Broniewskiego 1a

tel. 42 682 20 22

https://www.facebook.com/mlodzi.niegniewni/

 

Godziny otwarcia świetlicy od poniedziałku do piątku*: 

1. W roku szkolnym 12.00-18.00

2. W wakacje 10.00-18.00

*Zmiana godzin otwarcia świetlicy ulega w ferie, dlatego pamiętaj o nie zapytać pracownika świetlicy. 

 

 

 


Partnerzy